napelemet telepítek

(3) kiépül a rendszer

2020. február 23. 16:09 - SzyG

Már említettem, hogy a ház, a telepítés helyszíne két lakásos, két (normál időszaki) villanyórával, ugyanazon „fogyasztási hely”-hez rendelve. Ez szabályos volt 30 éve, a használatba vételkor, húsz éve, mikor megvettük és nevünkre írattuk a közműveket, ám nem szabályos ma. Az engedélyezéshez beküldött iratokból, és a becsatolt fotókból ezt a hálózati szolgáltató, az ELMŰ megállapította és helyből elutasította a telepítési igényt.  Bő két hónap telt el azzal, hogy hol a hálózat tulajdonosánál, az ELMŰ Hálózati Kft-nél, hol az áramszolgáltató, az NKM ügyfélszolgálatán egyeztettem ügyintézési időpontot, töltögettem az űrlapokat, vártam a határozatokra. Végül sikerült ezt az égbekiáltó szabálytalanságot megszüntetni úgy, hogy a két mérőt más-más számmal rendelkező fogyasztási hellyé nyilvánították, melyeknek persze én maradtam az igénybe vevője. A megváltoztatott adatokkal ismételten beküldött tervet immár elfogadták, nem volt hát több akadálya a telepítésnek.

Amikor a kivitelező kiválasztottam, kértem, hogy szerződjünk a munkára. A kivitelező azt mondta. Létezik egy ajánlatkérés lepapírozva. Rendelkezésre áll egy részletes költségvetés – lepapírozva. E-mailen váltott levelezésünkben rögzítettük, hogy én megrendelem, ő pedig a részletesen leírt műszaki tartalommal, rögzített áron vállalja a kivitelezést. Nem szeretne fölösleges papírmunkát, hiszen egy fillért sem kér sem az anyagokért, sem a munkáért, míg az üzemkész rendszert át nem adja. Elfogadtam, így kitűztük a szerelés napját.

Augusztus végén egy reggel meg is jelent a csapat. A főnök, aki a villanyszerelési munkát végezte és két segítője, akik a panelek rögzítéséhez szükséges tartókat a tetőre, az azokra felhelyezett paneleket pedig a tartókhoz rögzítették, egyben elvégezték a panelek összekábelezését és kiépítették az összekötő kábelezést az inverterig. Az inverter konfigurálását is egyikük végezte a mobiljáról, wifin keresztül, mire meg nem sajnáltam, és a kezébe nyomtam egy tabletet. (azon mégis csak többet lát)

16 panel került a tetőre két csoportban elrendezve úgy, hogy a később esetlegesen szükséges tisztításuk a tetőablakból, illetve az emeleti erkélyről teleszkópos ablakmosóval megoldható legyen, ne kelljen ezért tetőt mászni. Meg kell mondjam, profi munkát végeztek, felesleges mozdulatot sem igen tettek, rögtön látszott, hogy a sokadik rendszerüket készítik. Késő délutánra végeztek is. Összességében elégedett vagyok a munkájukkal, valami azért csak böki a csőröm, de arról részletesebben majd az elkövetett hibák fejezetben írok.

A kivitelező azt állította, ez a rendszer évente minimum 4800 kW órányi elektromos energiát fog termelni. 5 hónapos (főként téli) üzem után hajlamos vagyok arra, hogy ezt alá becsült számnak mondjam. Ha a telepített panelek összteljesítménye meghaladná az inverter névleges teljesítményét, az a névleges szint felett visszaszabályoz. Kérdés, milyen teljesítményszinten fog visszaszabályozni? A hardver a telepített inverterben azonos a sorozatban egyel nagyobb, 5KWp teljesítményűvel, csak szoftveresen visszaszabályozott. (Az eddig mért termelési csúcsérték 4710 watt volt szeptemberben, az idén februárban csúcsban már 4470 wattot teljesített. Tartósabban, azaz legalább húsz percnél hosszabb időszaki átlagban 4,18 kWh volt eddigi teljesítmény csúcs 2019. szeptember végén.) Majd, ha a fény beesési szöge közel merőleges lesz a panelek síkjára, várhatóan április végén, akkor írhatok max. teljesítmény tényadatokat. Erre a tapasztalatok bemutatásánál még vissza fogok térni.

A munka befejezését és készre jelentését követően a szolgáltató 10 napon belül „átvette” a telepített rendszert, kicserélte a mérőt egy „oda-vissza” mérőre, és rákapcsolta a rendszert a hálózatra.

Szeptember 10. óta működik a rendszer, azóta nem fizetek az elektromos szolgáltatásért díjat, gondolom az elosztói díjat a havi kb. 1000 forintot majd egy összegben kiszámlázzák, illetve, ha negatív a termelés-felhasználás egyenlege, a mért különbség utáni díjat is. Ha a szaldó esetleg pozitív lenne, leszámlázhatom a többlet betáplált energia árát, de azzal igen sok a nyűg, ezért valószínűleg nem fogom, inkább a lehetőséghez mérten felhasználom, és a maradékot a szolgáltatónak ajándékozom.

A beüzemelést követően természetesen megkaptam a megállapodott összegű számlákat a kivitelezőtől, mindkettőt forintban, hiszen a szlovákiai cég szlovákiai bankjánál is forintszámlát vezet, így nem volt szükség devizakonverzióra.

Végezetül álljon itt a kész „erűmű”-ről egy kép.

img_4017.JPG

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://napelemtelepito.blog.hu/api/trackback/id/tr3515488094

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása